Szakmai anyagok pedagógusoknak, diákoknak
MEGÉRTVE MEGÉLNI
Az oktatási csomag négy anyagot tartalmaz, s ezek mindegyike használható a pedagógusok által órai feladatok formájában, vagy akár adható önálló munkára a diákoknak tanítási órán vagy házifeladatként, de ugyanígy felhasználható a tehetséggondozó munka során is. Külön haszna az anyagnak, hogy akkor is elvégezhetőek a feladatok, ha valaki nem látta az adott előadást, ugyanis a feladatrendszer úgy van felépítve, hogy a szükséges előismeretet közli vagy szöveges, vagy képes formában, a tanulók pedig azt kreatív módon használhatják fel az új tudás megszerzésére az anyagban bőséggel található kérdések segítségével. A feladatok megoldásával fejleszthető a diákok képi látásmódja, a színházi kép megértésének foka, a színházi jelrendszer összefüggéseinek megértése.
A csomag tartalma:
Porka havak (a táncszínház nyelve; hagyomány és mítosz a színpadon; a tánc dramaturgiája és a librettó; táncjáték és néphagyomány)
Isten komédiása (a színjáték dramaturgiája és szerkezete; a színházi kép, a szituáció és a dialógus összefüggései; díszlet, játéktér és látványvilág; az irodalmi hagyományok)
Két úr szolgája (Goldoni világa; a commedia dell'arte és a klasszicizáló barokk összetalálkozása)
Kamaszszületés (egy kamaszokról szóló darab szövegkönyve mint ajánlott olvasmány; a szövegkönyv jelzi azokat a pontokat, amelyek alapján a pedagógus beszélgetést tud kezdeményezni a témáról valamely órán)
(Az oldalsó képre kattintva közvetlenül is elérhető az oktatási csomag)
HANGULATFÜGGVÉNYEK
A képre kattintva elemző beszámoló olvasható Mindig magadhoz visz az út címmel Németh Ervin dramaturg tollából, aki foglalkozásvezetőként részese a Hangulatfüggvények című "kortárs verses utazásnak", amelyet Kisfaludy Zsófia állított össze és ad elő középiskolásoknak. Ide kattintva pedig olvasható a műsortükör, amely az elhangzó szerzőket és a versek címét tartalmazza.
ÉS MÉGIS ÉLÜNK
Képes librettó
A képre kattintva elérhető a Németh Ervin által készített képes librettó, amely segít eligazodni a diákoknak (és felnőtteknek is) a táncmű történetében és világában.
ÉS MÉGIS ÉLÜNK
A képre kattintva elérhető a Varga Róbert által írt és összeállított olvasmányos háttéranyag, amely műsorfüzetként is szolgál, ám mellette rengeteg érdekességet tartalmaz a táncmű történelmi hátteréről, az alapul vett regényről és írójáról, valamint a zeneszerzőről, Szarka Gyuláról is.
SZÉCHENYI
A képre kattintva elérhető a középiskolások számára összeállított segédanyag, amely rálátást enged az előadás elkészültének folyamatára, és segítséget adhat az értelmezéséhez, valamint további anyagokat, a színészekkel készült podcast műsorokat is elérhetnek belőle a diákok.
SILENTIO TRANSEO
Ha ide kattintanak , az elvezet a letölthető dokumentumok között található füzethez, amelyben az est szerzőiről olvashatnak talán sosem hallott érdekességeket.
PEER GYNT
Ha erre a linkre kattintanak, az elvezet a letölthető dokumentumok között olvasható elemző-értelmező íráshoz, amely segíthet az előadás pontosabb értésében diákoknak és felnőtteknek egyaránt. Itt pedig egy Kalauz Peer Gynt vándorlásához!
A MAGÁNY VÁLTOZATAI – '56 UTÁN
Ha erre a linkre kattintanak, az elvezet a letölthető dokumentumok között olvasható, további hasznos információkat és linket tartalmazó ajánlónkhoz.
ZENTA, 1697
Az előadás teljesebb megértéséhez a letölthető dokumentumok között olvashatnak hasznos szempontokat, továbbá minden iskolai csoportnak, osztálynak figyelmébe ajánljuk a következő lehetőséget:
A SZVING MEG A TANGÓ
Néhány hasznos szempontot olvashatnak a az előadáshoz a letölthető dokumentumok között, továbbá figyelmükbe ajánljuk a következő lehetőséget:
A GAZDAGSÁG
A letölthető dokumentumok között található Németh Ervin írása. Színházunk dramaturgja izgalmas szempontokat kínál Arisztophanész komédiájának pontosabb értéséhez.
MÁTYÁS KIRÁLY KRÓNIKÁI
A letölthető dokumentumok között található anyagban a pedagógusok érdeklődésére tarthat számot a rendezővel, Szabó Attilával készített interjú, míg a gyerekek egy játékos feladat megoldásával készülődhetnek az előadásra.
Ha a gyerekeknek kedve támadna Mátyás-történeteket játszani, ezen a linken letölthető színházunk dramaturgjának, Németh Ervinnek egy darabja, amely három Mátyás-legendát dolgoz fel dramatikus játék formájában. A színpadi játék címe: Ki itt a király?
PÉTER ÉS A FARKAS
Alekszej Batrakovnak, a Sopron Balett orosz koreográfusának a mesebalettjéhez színházunk dramaturgja, Németh Ervin készített a kisiskolásoknak szóló (de mások által is jól használható), sok érdekességet tartalmazó játékos segédanyagot. Ajánljuk a színházi darab feldolgozásához, ének- vagy irodalomórákon való felhasználáshoz (ismeretek, történetalkotás szóban és írásban). Az anyag letölthető itt, vagy a Színházi játékok gyerekeknek, diákoknak fül alatt is!
MINDÖRÖKKÉ JÚLIA
Németh Ervin darabjához - amelyet a Soproni Petőfi Színház mutat be - maga a szerző, a színház dramaturgja készített a diákok számára oktatási segédanyagot, amely segít a színpadi játék megértésében.
A lap alján található Kapcsolódó dokumentumok között megnyitható és le is tölthető!
AMIKOR A SZÍNHÁZ NEVEL...
Színház-pedagógiai napok a Soproni Petőfi Színházban
2018. április 4-5. (szerda-csütörtök)
Helyszín: Festőterem
____________________________________________________________________________________________________________________
A részletes program letölthető az oldal alján található Kapcsolódó dokumentumokból.
ÁRMÁNY ÉS SZERELEM - SOKSZÍNŰEN
Az Ármány & szerelem című rockzenés játékhoz olvasható néhány adalék: talál az érdeklődő egy linkgyűjteményt, amely elvezeti a színész- és zenészinterjúkhoz – többek között Demjén Ferenccel is készült egy rövid beszélgetés –, áttekintheti röviden Schiller legfontosabb munkáit, s ha akarja, egy kattintással máris a dráma legfrissebb magyar fordítását olvashatja, tájékozódhat felvonások szerint a cselekményről, végül pár kép rátekintést nyújt az Ármány és szerelemből készült magyar színházi előadások játéktereire.
A lap alján található Kapcsolódó dokumentumok között megnyitható és le is tölthető!
LUDAS MATYI ÉS ROKONSÁGA
A Zentai Magyar Kamaraszínház által bemutatott darabhoz a színház dramaturg-drámatanára, Németh Ervin készített a pedagógusok és gyerekek számára oktatási segédanyagot, amely az iskolai tananyaghoz képest is sok újdonságot tartalmaz.
A lap alján található Kapcsolódó dokumentumok között megnyitható és le is tölthető!
A POKOLI PUNCSPANCS
Elérhető a pedagógusoknak és gyerekeknek is szóló Michael Ende, a "gyerek-firkász" című írásunk, amely a színházi előadáshoz csinálhat kedvet, vagy éppen az előadás után is hasznos olvasmány lehet.
A lap alján található Kapcsolódó dokumentumok között megnyitható és le is tölthető!
PROLÓGUS
a Zsugori című zenés komédia értelmezéséhez
Néhány szempontot ajánlunk a színházi előadásról szóló beszélgetéshez:
a commedia dell' arte és a farce stílus hagyományai;
a komáromi "couleur locale" - Simai Kristóf átirata;
az eredeti Simai-darab előbeszéde.
A lap alján található Kapcsolódó dokumentumok között megnyitható és letölthető!
Az előadáshoz kapcsolódóan riportokat olvashatnak, képeket találhatnak honlapunkon az alábbi linken: https://www.soproniszinhaz.hu/hirek/882-zsugori-talalkozik-a-diaksaggal.html
Pjotr Iljics Csajkovszkij - William Fomin
DIÓTÖRŐ
A Sopron Balett elóadása
A táncjáték részletes cselekményét - képekkel illusztrálva - elolvashatják és letölthetik a Kapcsolódó dokumentumok között.