Hírek - 2021. június 19.Hatból négy!

Teljes fordulaton pörögve, hatalmas művészi energiákat mozdítva példás társulati teljesítménnyel, összefogással az őszre meghirdetett hat felnőtt bérletes előadásból már négy elkészült A szabadság évadából a Soproni Petőfi Színházban! A Széchenyi, az Emigránsok, az Ördögölő Józsiás és az István király produkciók munkabemutatói lezajlottak az elmúlt hónapokban. A Bál a Savoyban stábja pedig júliusban játssza a német nyelvű előadást a fertőrákosi barlangszínházban. Online műsorfüzet, visszapillantás és ajánló a következő szezonból itt.

Műfaji sokszínűséggel, István király, Széchenyi István, Tamási Áron nagyságát megidézve, a Rongyos Gárda tetteire, hőseire, a városnak és környékének sorsfordító, történelmi napjaira emlékezve, Mrożek ma is érvényes világába bepillantva, valamint Ábrahám Pál halhatatlan slágereivel várja a társulat a közönséget szeptembertől. 

A szabadság évadának műsorfüzete itt elérhető:

http://issuu.com/prokulturasopron/docs/sz_online


Így készültek az előadások az elmúlt hónapokban:

Széchenyi:

http://www.soproniszinhaz.hu/hirek/1796-szechenyi-munkabemutato-elott.html

Széles Tamás és Szőcs Erika a Széchenyi című darabban
Kis Domonkos Márk és Gál Tamás
Ördögölő Józsiás: zenés tündérjáték, mesés dalokkal, táncokkal
Boráros Imre

Érdekesség, hogy az Emigránsok szerepel a most zajló kisvárdai fesztivál versenyprogramjában, az Ördögölő Józsiás július 4-én Esztergomban, majd később Szigligeten tekinthető meg. Az István király pedig a hétvégén Pécselyen és Kémesen látható. A Bál a Savoyban revüoperett, amely szintén A szabadság évadának kínálatában szerepel, elstartolt a stábbal együtt, Béres László vezetésével már próbálják a német nyelvű barlangszínházi előadást, így júliusra ez a produkció is elkészül. Így csak egy darab próbái nem kezdődtek el a következő évadból. A város az 1921. december 14-i helyi népszavazás 100. évfordulójára emlékezik idén. A színház kínálata szintén kapcsolódik a centenáriumhoz. Szarka Gyula szimfonikus zenéjével nagyszabású táncmű készül Somogyváry Gyula És mégis élünk című regénye nyomán Demcsák Ottó rendezésében a Sopron Balettel. Ennek az egy produkciónak a színpadra állítása marad csak őszre.

Már a fiataloknak is készültek előadások:

Ugyancsak elkészült az elmúlt időszakban azoknak az előadásoknak egy része, amelyek főként fiataloknak szólnak, illetve országjárásra indulnak majd. Ilyen volt a Silentio transeo  - A XX. század elhallgatott irodalma pódiumest és a Kövek című tanjáték. Mindkét produkciót Molnár Anikó és Papp Attila játssza.


Silentio transeo - A XX. század elhallgatott irodalma:

http://www.soproniszinhaz.hu/hirek/1915-(el)hallgatott-irodalom.html

Emigránsok és Zenta Kisvárdán

Rangos szakmai meghívásként a soproni társulat koprodukciós előadásai közül Sławomir Mrożek Emigránsok című művéből készült színjáték, valamint a Zenta, 1697 rockopera, Szarka Gyula és Szálinger Balázs nagy sikerű szerzeménye bekerült a Magyar Színházak XXXIII. Kisvárdai Fesztiváljának versenyprogramjába. A találkozót  június 18. és 26. között rendezik meg. A darabok rendezője a Jászai-díjas Pataki András.

A soproni színház az elmúlt években rendszeresen és sikeresen szerepelhetett a rangos szakmai seregszemlén. Tavaly a fesztivál versenyprogramjában a Peer Gynt című drámai költemény került színre a felvidéki Csavar Színházzal együttműködésben. Az előadás szereplői közül Horváth Zsuzsa a legjobb női mellékszereplőnek járó elismerést, Boráros Imre pedig életműdíjat vehetett át. Díszelőadásként láthatták a nézők a Római karnevált, amely a Zentai Magyar Kamaraszínházzal és a marosvásárhelyi Spectrum Színházzal készült közösen. A produkcióban nyújtott játékáért, magas szintű művészi teljesítményéért Farkas Ibolya a zsűri nagydíját érdemelte ki. A színpadi játékban szereplő Kárp György életműdíjat vehetett át. Az előző esztendőkben a Jelenetek egy házasságból előadással, a Ha mi holtak feltámadunk produkcióval, 2016-ban pedig az Őszi szonáta című színpadi játékkal vendégeskedhetett a soproni teátrum a találkozón. Mindegyik előadást Pataki András rendezte.

Az idei kisvárdai fesztiválra huszonhat színházi produkciót hívtak meg, ebből tizenöt szerepel a versenyprogramban. Az Emigránsok a Soproni Petőfi Színház, a felvidéki Csavar Színház, a Forrás Színház koprodukciója június 22-én délután négy órakor látható a művelődési központban. A darabot a leghűségesebb város teátruma az ősszel kezdődő új évadában tűzi műsorára. 

A Zenta, 1697 rockopera a Soproni Petőfi Színház és a Zentai Magyar Kamaraszínház közös munkája június 23-án este tíz órakor tekinthető meg a Bagolyvárban. Az előadást meghívták az Esztergomi Várszínház idei nyári évadába a bazilika elé augusztus közepére.

A Zenta, 1697 rockopera felújító próbái is most zajlottak - A stáb Kisvárdán és Esztergomban játszik


Hétszínvirág Szarvason

Meghívták a Sopron Balett Hétszínvirág című látványos, nagy sikert aratott mesés táncjátékát a Szarvasi Vízi Színházba június 30-ra. A rendező-koreográfus Alekszej Batrakov, aki nemrég elkezdte a felújító próbákat az együttessel.

Valentyin Katajev története nyomán készült adaptáció Alekszej Batrakov látványos koreográfiájával, Szélyes Andrea mesés jelmezeivel, Vlagyimir Furszov díszletvilágával  megtalálta az utat a fiatal közönséghez Sopronban. A darabot 2019 decemberében tűzte műsorára a leghűségesebb város teátruma a Lázár Ervin Program keretében. Akkor kilenc nap alatt mintegy 5300, főként harmadikos és ötödikes diák látta a sikeres előadást. A gyerekekkel a darab előtt és után Németh Ervin beszélgetett a látottakról, segítve a történet megértését, a szereplők tulajdonságainak a megfogalmazását, a tánc formanyelvének megismerését.

A Hétszínvirág varázslatos, tanulságos családi színház élményt tud nyújtani kicsiknek és szüleiknek a tánc formanyelvén. A történet szerint Annuska perecvásárlás közben eltéved, és találkozik egy varázslóval, aki megajándékozza. Csodálatos virágra tesz szert, amely teljesíti minden kívánságát. Pontosan hetet. Elsőre haza szeretne jutni, így is lesz. Majd, hogy a fiúknak bebizonyíthassa, ha nem veszik be a játékba, ő akkor is eljuthat a virággal akár valóságban az Északi-sarkra, már ott is terem. Fogadja őt a Hókirálynő és a Hókirály. Ezután kívánságára övé lehet a világ összes játéka, s még arra sem derül fény, álmodozásai alatt otthon eltört egy vázát. Közben gyorsan elfecsérli a szirmokat a saját önzőségéből, irigységéből, sértettségéből adódó vágyakra. Egyre inkább úgy érzi, különb dolgokat is kívánhatott volna. Amikor már csak egyetlen szirma, az utolsó kívánsága marad, és találkozik egy mankós fiúval, aki nem tud vele szaladni a játékban, akkor már a szívére hallgat... 

Alekszej Batrakov elmondta, a történetet nagyon aktuálisnak tartja, hiszen a mai gyerekek szinte mindent megkapnak azonnal, amire vágynak, amit kérnek. Legyen szó telefonokról, ajándékokról vagy játékokról. Mintha minden kívánságuk azonnal teljesülne. Szerinte szükséges olyan értékek előtérbe helyezése, megismerése, mint a szeretet, a barátság, a  szerelem, az egymásra való figyelem, a másik segítése, az önzetlenség. Szeretné, ha a mese segítségével találkoznának ezekkel az érzésekkel, gondolatokkal a gyerekek és a szüleik is. Kiemelte, nem szabad elfelejteni, mi az igazán fontos az életben. A Hétszínvirág történetének tanulságai erre mind alkalmasak.

A Hétszínvirág Szarvason vendégszerepel - Felújító próbák szintén most zajlottak