Hírek - 2023. november 8.Az igazság szabaddá tesz

Próbálják Jean Anouilh A pacsirta című színművét, amely Jeanne d' Arc történetét mutatja be a Soproni Petőfi Színházban kamara előadásként. A rendező Kéri Kitty, a címszereplő Labánné Szalai Katalin, a Kaposvári Egyetem Rippl-Rónai Művészeti Karának ötödéves színművész hallgatója. Az első előadást december 8-ra tűzték ki a leghűségesebb városban.


A próbafolyamat elején Kóczán Péter, a teátrumot működtető Pro Kultúra Sopron Nonprofit Kft. ügyvezetője köszöntötte a stábot, aki elmondta, mindig öröm, ha a társulat olyan darabokat mutat be, amely a színházi előadások mélységét, művészi tétjét mutatják be nem nagyszínpadi körülmények között. Ez másfajta élményt nyújt az alkotóknak és a nézőknek is. A  Liszt Ferenc Kulturális Központ Széchenyi-terme remek helyszín ehhez, a darab pedig kiváló alkalmat biztosít, hogy az igényes közönség emlékezetes találkozásként élje meg a bemutatót. 


Kéri Kitty 2011-ben a Veszprémi Petőfi Színházban megrendezte ezt a művet. Utazott, és azt vette észre Franciaországban, mindig azokon a helyeken jár, ahol Jeanne d ’Arc megfordult, a történet találta meg őt. Mint mondta, Anouilh drámája több mint egy előadás. Most nem titkolta, izgul, mert életének fontos előadása, találkozása ez a darab, olyan mondanivalóval, amely ma különösen fontos és reményei szerint a produkció behúzza a nézőket is, akik a történet megélői és részeseivé válnak.


- A világ lángokban áll, ezért Anouilh remekművét különösen fontos játszani ma. A szerző amellett, hogy a hit kérdéseit feszegeti, a történelem egy háborúkkal teli időszakában az igazság és a humanizmus mellett érvel darabjában. Az ötvenes években íródott mű, Jeanne d’ Arc története minden korban aktuális és szíven üti a nézőt. A hitről, igazságról, politikai, vallási és hatalmi játszmákról, önmagunk vállalásáról és megalkuvásokról szóló történet mindenkihez szól. 1431-ben egy fiatal lányt küldtek máglyára. Anouilh drámája kibontja, hogy milyen érdekek húzódtak a háttérben, hogyan akarták megfosztani a hitelétől Jeanne-t. "A propaganda vagy fekete vagy fehér, mondj valami megdöbbentőt, aztán ismételgesd gyakran, míg valóság lesz" - hangzik el az előadás tárgyalásán, amelyen a nézők néma tanúkként szembesülnek a hatalmi érdekek érvényesítésének módszereivel. A múlt barbárságai erővel szembesítenek a jelennel, ahogy az egyszerre több szerepet is alakító színészek újra játsszák Jeanne d’ Arc, a Pacsirta katartikus történetét - hangsúlyozta Kéri Kitty, akitől megtudtuk: a játéktér U-alakban lesz kialakítva, így a nézők körben ülve több szempontból, és szemszögből láthatják a történetet, a szereplők igazságait.  Így, lehet, akad majd olyan néző, aki visszatér, és más helyen, másképp ülve más megvilágításban nézi meg a darabot. A rendező reméli, a közönség nem tudja kivonni magát a történetből, annak a hatása alól.


A soproni előadásban Jeanne Labánné Szalai Katalin, a Kaposvári Egyetem Rippl-Rónai Művészeti Karának ötödéves színművész hallgatója lesz. Warwick gróf és Apród Haumann Máté. Cauchon és Beadricourt: Savanyu Gergely. Inkvizítor, valamint a Károly a Dauphin: Várhelyi Áron, a  Kaposvári Egyetem Rippl-Rónai Művészeti Karának ötödéves színművész hallgatója. Ügyész, Érsek és Hóhér szerepében Pintér Gábor látható. Az Apa és La Hire Kósa Zsolt. Anyaként és Yolandekéntként Szőcs Erika lép színpadra. Agnes Sorel és a Nővér bőrébe Dienes Blanka bújik. Négy szerepet: Ladvenu testvér/Fiivér/Boudusse/ La Trémoulle Varga Levente János, a Kaposvári Egyetem Rippl-Rónai Művészeti  Intézetének ötödéves színművész hallgatója formál meg. Az előadásban három gyermekszereplő is részt vesz, a kicsi Jeanne-ok:  Csoltkó Dorka, Gilicze Lilla, Főző Réka, Szabó Bellán Hédi.



A koreográfus Frank Flóra, a súgó Bősze Bianka, a rendezőasszisztens és ügyelő Szele Julianna Lívia. A rendező, látványtervező Kéri Kitty.

(V.R.)

Fotók: Rombai Péter