Hírek - 2019. november 17.Fesztiválon A csodatévő lány

Meghívták a Sopron Balett A csodatévő lány című produkcióját a budapesti SŐT7 (Sissi Őszi Tánchét) Fesztiválra a Bethlen Téri Színházba. Alekszej Batrakov koreográfiája november 20-án (szerdán) délután három órakor látható.


A nem fővárosi táncműhelyek bemutatkozását középpontba helyező szakmai találkozót Budapesten november 16. és 23. között nyolcadik alkalommal rendezik meg. A program  miskolci, egri, dunaújvárosi, kecskeméti, pécsi, székesfehérvári  táncműhelyeket állítja fókuszba. Kiemelt és központi figyelmet kapnak olyan előadások, amelyek a fiatal nézőket szólítják meg a tánc formanyelvén. Ezért is hívták meg a soproni együttest a fesztiválra.

A csodatévő lány előadás a tudás erejébe vetett hitről, a másik ember iránti tiszteletről és figyelemről, az okos szeretetről, az együttérzés hatalmáról szól. A történet szerint Helen fogyatékkal élő kislány, aki másfél éves korában egy betegség következtében elveszti látását és hallását. Semmiféle kommunikációra nem képes a környezetével. A kétségbeesett szülők új nevelőnőt fogadnak mellé, aki iszonyatosan kemény munkával, hihetetlen akaraterővel és következetességgel megtanítja Helent a legelemibb szabályokra, s arra, hogy érzelmeit ki tudja fejezni.

Alekszej Batrakov 12 évvel ezelőtt Moszkvában egy továbbképzés vizsgaanyagaként foglalkozott a történettel, amelyből A kismadár címmel film is készült. Már ekkor érdekelte, miként lehetne a tánc nyelvén a legplasztikusabban ábrázolni a főszereplő lány, Helen sorsát.

A kőszegi áprilisi bemutató után Kópházán, Harkán, Bőn, Sopronhorpácson, Mezőörsön, Nagycenken, Győrben, Felsődobszán, valamint Sopronban is látható volt a táncjáték és a hozzá kapcsolódó foglalkozás. A rendező-koreográfus Alekszej Batrakov, a dramaturg és foglalkozásvezető Németh Ervin.

Alekszej Batrakov klasszikus alapokra épülő, modern elemeket is tartalmazó koreográfiát készített az előadáshoz. Mint mondta: nehézséget az jelentett számára, a jelnyelvi elemek használata ne legyen a tánc illusztrációja, de tartsa meg helyét és funkcióját. Az volt a céljuk, a kislány belső vívódásait, lélekállapotait kidomborítsák. A tanulsága ennek a történetnek szerinte az, hogy bármilyen nehézség, konfliktus is jöhet az ember életébe, soha nem szabad feladni a céljaink, minden körülmények között kitartóan kell dolgozni az álmainkért.

Nagyon hasznos törekvésnek tartja, hogy a tánc formavilágával találkozzanak az iskolákban a diákok, mert azt megismerve lehet elérni, megszeressék ezt a műfajt a fiatalok, s eljöjjenek ilyen jellegű előadásokra.

Riport az előadásról a Páholy című műsorunkban:

http://www.youtube.com/watch?time_continue=1134&v=6vXwLWX4w0E&feature=emb_logo