Hírek - 2024. november 5.Jön Hirtling István!
Hirtling István Jászai Mari-díjas színművész, érdemes és kiváló művész lesz Kiss József vendége a Szerda esti beszélgetésekben november 13-án este hat órakor a leghűségesebb városban a Liszt-központ Munkácsy termében.
Hirtling Istvánt, a népszerű színművészt a rajongói elegáns, sármos, intellektuális férfinak tartják. A kollégái szerint megbízható, profi, hiteles művész, és az a rendező, aki őt választja, benne bízik, az soha nem csalódik. Ő úgy elismert, tisztelt művész, hogy nem szerepel már a címlapokon. A nyolcvanas évektől sok filmben játszott, többek között olyan mozik forrtak össze a nevével, mint az Akli Miklós, a Julianus barát, a Hány az óra, Vekker úr? vagy a Napló apámnak, anyámnak. Benne volt a Hídember, a Magyar vándor, az Üvegtigris 3. és a Hadik című filmekben. Olyan Sorozatokban is feltűnt, mint a TV a város szélén, a Kisváros, az Egynyári kaland és a Doktor Balaton. Számos külföldi kollégáját megszólaltatta már a szinkronban, legyen az Richard E. Grant vagy Matthew Modine.
Színházi alakításaival kiemelten foglalkoztak mindig, bárhol is játszott el királydrámákat, nagy ívű szerepeket prózai és zenés produkciókban.
Nagyon kevés hely van az országban, ahol ne lépett volna színpadra. Már főiskolásként játszott több budapesti színházban, így a Játékszínben, a Radnóti Színházban, a Vidám Színpadon, az Arizona Színházban, a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon, a Merlin Színházban és a Pince Színházban. 1982-től a Nemzeti Színházban kezdett el játszani, amelynek 1990-ig volt a tagja. 1990-től egy évig a Madách Színház tagja volt, majd szabadúszóként továbbra is ott játszott. 1992-től a Művész Színház és az abból alakult Thália Társaság tagja, majd alapítója a Kelemen László Színkörnek. Tagja volt a szolnoki Szigligeti Színháznak, színpadra lépett a Dunaújvárosi Bartók Színházban, a Játékszínben és a Veszprémi Petőfi Színházban. A budapesti Új Színház tagja volt 2012-ig, majd 2019-ig a székesfehérvári Vörösmarty Színház társulatát erősítette. 2019-től a Vígszínház színésze.
Márai-estjeivel rendszeresen szerepel az ország városaiban. Személyes ambíciója, hogy Márai Sándort visszaemelje méltó helyére a kulturális közgondolkodásban.
Színészként bárhol játszik, mindig kihívásnak tartja, ha az emberi lélek kettősségét, ellenpontjait, kifordíthatóságát élheti meg a színpadon. Most az ő gazdag, nagyívű, példaértékű művészi pályafutásával ismerkedhetnek meg a nézők.
(V.R.)