Jól tudjuk mindahányan, avatott mesehallgatók és olvasók, milyen igaztalan sérelem éri Matyit, amelyért mindenképp meg akar fizetni. Ám ezt nem dúvad Döbrögi módjára, önbíráskodva teszi, nem! Felülkerekedik saját léhaságán, s képes előbb a maga rossz természetét legyőzni, hogy a végén igazságának is érvényt szerezzen. Ha valamit, ezt lenne igazán jó eltanulni tőle…
Ennek a leckének a megtanulásában lesz segítségünkre a Soproni Petőfi Színház társulata, amely a Fazekas-művet – Németh Ervin gyerekek számára írt Ludas Matyi-átdolgozását felhasználva – saját játékötleteivel megfűszerezve mutatja be a színház helyett a Liszt Központban. De szomorúságra nincs ok: a nagy cselek itt is élnek, a tréfák jóízűek – pont olyan jó érzés hallgatni és nézni őket, mintha hájjal kenegetnének bennünket. De vigyázat! A hájjal kenegetés jelentését ne keverjük össze a mogyorófahájjal kenegetéssel, mert azt bizony már Döbrögi is jól tudja: a mogyorófa pálca nagyon csípős tud lenni.
A darabban kedvenc soproni színészeiket láthatják a gyerekek: Papp Attila Matyiként, Major Zsolt Döbrögiként, Savanyu Gergely ispánként, Marosszéki Tamás pedig hajdúként jelenik meg, míg Molnár Anikó és Dienes Blanka az összes női szerepet plusz még a libákat is eljátsszák! Hozzájuk csatlakozik Kónyai Flórián a hegedűjével, Kiss Noró pedig a gitárjával, hogy könnyebben mérje ki a ritmust Matyi, amikor Döbrögit leckézteti. S hogy el ne számolja magát véletlenül se, arra Fajcsi Ferenc ügyelt rendezőként.
A LUDAS-TÖRTÉNET ÉS ROKONSÁGA
oktatási segédanyag
Na, nem ilyen ijesztő azért a dolog, ahogy az alcím mutatja! Ha tovább akartok játszani, gondolkodni a Ludas-dolgokról (meg hogy ki miben ludas), akkor jó, ha tudjátok: Németh Ervin, színházunk dramaturgja írt nektek pár érdekességet, s ezeket az oldalt látható képre kattintva elérhetitek a honlapunkon. Vegyétek rá tanáraitokat is, nem bánják meg, ha ők is elolvassák – netalántán még színjáték is lehet belőle!