Örökéletű Kabaré
Az évad második nagyszínpadi premierén van túl a Soproni Petőfi Színház társulata. Megérdemelt közönségsiker volt Steinbeck: Egerek és emberek című drámája, mely után műfaját tekintve egy szórakoztatóbb, illetve egy könnyebben emészthetőbb darabhoz nyúlt a színház vezetése.
– Pedig a Kabaré nem féltetlenül csak és kizárólagosan szórakoztató musical, hanem egy történelmi és társadalmi tükör, mely szólhat akár a legújabb kori hatalmi játszmákról, az egyén és a politika kapcsolatáról, és nem utolsó sorban a pénz cinizmusáról – ad némi háttérmagyarázatot a világhírű musicalhez Szűcs Gábor Jászai Mari-díjas rendező, aki annak ellenére is felfokozott izgalommal várta a soproni premiert, hogy pályafutása során már nem először állította színpadra a Broadway-n 1966-ban bemutatott musicalt.
– Valóban sorsszerűnek tűnik az, hogy ennyiszer találkozhatom a pályámon a Kabaréval. Ez a darab fontos tartóoszlop számomra, éppen ezért rendkívül boldog vagyok, hogy a premieren a soproni közönség körében is ilyen szép sikert aratott. Ezt a művet nem hiszem, hogy bárkinek is be kellene mutatni, hisz készült a történetből egy legendás film, Liza Minellivel és Michael Yorkkal, de nálunk is játszották már többféle szövegkönyv alapján az előadást. Most itt Sopronban Csikós Attila dalszövegeivel és Kovács Gergely Csanád koreográfiáival mutattuk be a darabot, természetesen Ullmann Mónikával és Farkas Gábor Gábriellel a főszerepben, hiszen gyakorlatilag ők alkotótársaim voltak az eddigi előadásaimban is.
– Annak idején, amikor próbát énekeltem erre a szerepre, úgy mentem oda, hogy ez biztos nem fog sikerülni, hisz nemcsak világhírben, de minden tekintetben annyira más vagyok, mint Liza Minelli. Hálás vagyok Szűcs Gábornak, ő látta és látja belém ezt a fantasztikusan nehéz szerepet. A percekkel ezelőtt siker pedig nagyon feldobott – nyilatkozta a premiert követően Sally Bowles, azaz Ullmann Mónika.
A parádés előadásért hálás volt a bemutató közönsége is, nem engedte el a színészeket, még a függöny elé is visszahívta őket, de a vastaps csak nem akart abbamaradni…
Farkas Gábor Gábriel a Konferanszié szerepében a Petőfi színpadán
Zenebohóc a Kabaréból
– Mi csak megyünk Gábriel után – mondja egyik színészkollégája a Soproni Petőfi Színház Kabaré című előadása után. A Konferanszié szerepében: Farkas Gábor Gábriel.
Farkas Gábor Gábriel a Képzőművészeti Egyetem festő szakán végzett 2000-ben. Máig emlékezetes esemény volt az a performansz, amikor a Moulin Rouge-ban, ahol akkor éppen énekes-konferansziéként dolgozott, bemutatta diplomamunkáját. Nemcsak a Nagymező utcai orfeum színpadán aratott sikert, de a műemlék épület falát díszítő, 14 négyzetméteres, Moulin Panno című falfestményével is, melyet azóta védetté nyilvánítottak.
– Apró hendikeppel indult az életem, hisz kisgyerekként megállapították az orvosok, hogy nem jól hallok, ezzel együtt meglehetősen aktív kissrác voltam. Különösen lenyűgözött Eötvös Gábor zenebohóc száma, amikor is tudatosult bennem, hogy ha valami hiányzik is belőlünk, akkor helyette ad valami mást, valami pluszt a Teremtő. Míg a többi gyerek az óvodában űrhajós akart lenni, én kijelentettem, hogy zenebohóc, még hozzá világhírű zenebohóc szeretnék lenni – mesél elhivatottsága korai megnyilvánulásáról az ismert showman, akiről a Broadway legnagyobb alakjai, Liza Minnelli, Peter Howard és a Kabaré ősbemutatójának rendezője, Harold Prince is elismerően nyilatkozott.
– Kalmár Péter jóvoltából Harold Prince megkapta a Revue Déja Vue című műsorunk DVD-jét, majd az ő ajánlásával bekerültünk a Las Vegas-i Casino de Paris műsorába. A szerződésben az is benne volt, hogy nekem fél évvel korábban ki kell mennem, mintegy promotálni az új revüt, melyben, hogy mást ne mondjak olyan név is szerepelt, mint Jay Leno, akit hazai viszonyok között leginkább Fábry Sándorhoz tudnék hasonlítani. Ha ne adj Isten bekerülök az ő shaw-jába, amire komoly esélyem volt, akkor… – szóval akkor bármi előfordulhatott volna a karrieremben. 2001-et írtunk abban az évben, és sajnos közbejött az az ominózus szeptember 11-e, és egyebek mellett a mi szerződésünket is törölték. Így most csak arról mesélhetek, hogyan nem lettem világsztár az USA-ban – mondja mosolyogva Farkas Gábor, azaz Gábriel, aki a tengeren túl helyett hazai és nemzetközi színházi fesztiválok sikereivel kárpótolja magát. És egy-egy ragyogó Kabaré-előadással – mostanság éppen Sopronban…
Pluzsik Tamás(forrás:sopronitema.hu)