Hírek - 2020. augusztus 29.Díjeső Kisvárdán
Rangos szakmai sikerként vehetett részt a fesztivál versenyprogramjában a Soproni Petőfi Színház és a csallóközi Csavar Színház koprodukciójában a Henrik Ibsen műve alapján készült Peer Gynt című drámai költemény. A darab az elmúlt évadban szerepelt a leghűségesebb város színházának műsorán, s szeptember végén még látható Sopronban. A darab stábjából a Jászai-díjas Horváth Zsuzsa kapott elismerést.
Horváth Zsuzsa szerint a Peer Gynt című világirodalmi klasszikus üzenete lehet az is, hogy merjen az ember nagyot álmodni. Még akkor is, ha a sok jó dolog mellett néha rossz élményeket is hordoz magában, ha valaki őszintén beleáll abba, ami az életében az álmok megvalósítása közben változást hozhat.
A soproni Peer Gynt egyik színészi érdekessége, hogy Horváth Zsuzsa 2013-ban részesült Aase-díjban. Ezt az elismerést Gobbi Hilda alapította az emlékezetes percek, pillanatok megformálóinak, akik epizódszereplőként is képesek néhány perc alatt nagyívű, kiemelkedő játékra. A díj Henrik Ibsen Peer Gynt című művének egyik alakjáról, Aase anyóról, Peer Gynt édesanyjáról kapta a nevét, mert bár maga a szerep rövid, felejthetetlen alakításra nyújt lehetőséget. Aase megformálása Gobbi Hilda egyik emlékezetes szerepe volt, a Nemzeti Színházban 1940-ben játszotta el.
A találkozóra díszelőadásként hívták meg a Soproni Petőfi Színház, a Zentai Magyar Kamaraszínház és a marosvásárhelyi Spectrum Színház együttműködésében készült Római karnevál című színpadi játékot, amely Hubay Miklós darabja alapján került színpadra. Mindkét előadás rendezője a Jászai-díjas Pataki András. A koprodukció idén októbertől látható a hűség évadában Sopronban, a színház kamara játszóhelyén, a Liszt Ferenc Kulturális Központban.
A kisvárdai fesztivál szombat délutáni díjátadóján mindkét darab stábja örülhetett. A Peer Gyntben az Aase anyót megformáló Horváth Zsuzsa Jászai-és Aase-díjas színművésznőnek a kimagasló játékáért a zsűri a legjobb női mellékszereplőnek járó díjat ítélt oda. A Római karneválban nyújtott teljesítményéért, Margit megformálásáért az erdélyi színházi élet legendája, a 61. évadát kezdő Farkas Ibolya a zsűri nagydíját érdemelte ki. Őt az elmúlt évadokban hamar megszerették a soproni nézők, az Őszi szonátában emlékezetes alakítást nyújtott a leghűségesebb városban.
A zsűri értékeléséből részletet idézünk a Kisvárdai lapokból: "Sztarenki Pál zsűritag felolvasta méltató írását, amit az előadás hatására alkotott meg, a beszélgetés vezetője Csuja László lenyűgöződve beszélt Farkas Ibolya alakításáról, amit elementáris hatásúnak nevezett. Kozma András dramaturg azt fogalmazta meg, nemcsak egy alakítást, hanem magát "a nagy színházi kort" idézte meg a színésznő ebben a darabban. Naszlady Éva zsűritag szerint itt az ideje tudomásul venni, hogy az "idősség" pozitív, hiszen ha ilyen mesterek így léteznek színpadon az a színészmesterség esszenciáját adhatja át a fiatalabbaknak. Hasonlóan fogalmazott a legfiatalabb zsűritag, Mészáros Blanka is, aki elragadtatva köszönte meg az élményt, amit idősebb pályatársától kapott."
Életmű-díjat kapott Boráros Imre Kossuth-díjas színművész, aki a Peer Gyntben a Papot alakítja és ebben az évadban is játszik Sopronban. Németh László Széchenyi című történelmi drámájában lép színpadra Lonovics érsek szerepében. Ugyancsak ezt az elismerést ítélték oda Kárp Györgynek, a marosvásárhelyi színjátszás ikonjának, ő a Római karneválban játssza a Direktor figuráját.
Érdekesség, hogy a fesztivál Életmű-díját már eddig korábban megkapta a soproni produkciókban rendszeresen szereplő Szélyes Ferenc, Kovács Frigyes és Farkas Ibolya is.
A Magyar Színházak XXXII. Kisvárdai Fesztiválját idén augusztus 21. és 29. között rendezték meg. A versenyprogram előadásait Balogh Tibor dramaturg, színikritikus, a fesztivál művészeti tanácsadója válogatta. Az öttagú szakmai zsűri (Gulyás Gábor esztéta; Kozma András dramaturg – Nemzeti Színház; Naszlady Éva rendező, a zsűri elnöke; Mészáros Blanka színművész – Radnóti Miklós Színház; Sztarenki Pál színművész, rendező) döntése alapján osztották ki a díjakat.