TÁNCFÓRUM - A sepsiszentgyörgyi Háromszék Táncegyüttes A banda néptáncszínházi előadás
TÁNCFÓRUM
A Táncfórum a Pendelyes Kulturális Egyesület és a Pro Kultúra Sopron Nonprofit Kft. közös rendezvénye, helyszíne a Soproni Petőfi Színház. Évadonként négy néptáncszínházi előadást láthatnak a nézők, az idei évad keretében Kós Károly előtt tisztelgett a székelyudvarhelyi Udvarhely Néptáncműhely október 22-én. Január 20-án a nyárádszeredai Bekecs Táncegyüttes érkezik az Ember az embertelenségben című produkciójával. Sepsiszentgyörgyről jön a Háromszék Táncegyüttes február 11-én a A banda című előadásával, s utolsóként a marosvásárhelyi Maros Művészegyüttes és a Sopron Táncegyüttes közös műsora Kányádi Sándor emlékét idézi meg március 16-án.
A banda című előadás a népi kulturális örökséget értelmezi újra a színház eszközeivel. Könczei Árpád és Könczei Csongor forgatókönyvírók saját tapasztalataik alapján fogalmazzák újra a mezőségi lakodalmak emlékét. A sajátosan groteszk, a prűdeket meghökkentő, nyitottakat megnevettető, ízig-vérig táncszínházi előadást 2013-ban mutatta be az együttes, a nagy sikerre való tekintettel pedig először 2017-ben, majd idén újra műsorra tűzte a produkciót.
Közreműködik a Heveder zenekar.
A táncegyüttesről
A Háromszék Táncegyüttes 1990-ben alakult Sepsiszentgyörgyön. A város a volt Háromszék vármegye – jelenleg Kovászna megye – központja, hetvenezres lakosságának háromnegyede magyar nemzetiségű. A kisváros Székelyföld jelentős kulturális központja: a magyar és román nyelvű hivatásos színházak (Tamási Áron, illetve Andrei Muresanu) tevékenysége mellett jelentős a képzőművészeti, irodalmi és zenei élete, amelyet többnyelvű írott sajtó és több helyi rádióadó kísér figyelemmel. Külön büszkesége a városnak az a közel tucatnyi épület – köztük a Székely Nemzeti Múzeum –, amelyeket Kós Károly tervezett.
A Háromszék Táncegyüttes az erdélyi népzene és néptánckultúra megőrzését és továbbadását egy új, egyéni formavilág megteremtésével szeretné elérni, a színház nyelvén új kontextusba helyezni – felülírva az időszerűtlen, változatlan folklór sztereotípiáját. Egyedi arculatát a hagyományos folklórműsorok és a kortárs táncszínházi formák ötvözésével alakította ki az évek során. Az egyes népszokások, rítusok vagy éppen regionális vonatkozású történelmi események drámai erejét, a bennük rejlő teatralitást felfedezve és továbbgondolva olyan előadások születtek, mint a Vérnász, a Váróterem, az Ábel, a Csávási ballada, a Böjttől böjtig, A banda, a Száz évig, a Tékozló fiú, a Gábor Áron, az Erdély-menyegző, a Mundruc vagy a Vágják az erdei utat…, illetve legfrisebb bemutatójuk, a Tiszta.
A tánckar tagjai
Ádám Júlia, Bakos Ernő, Gaburi Barbara, Gere Csaba, Gidró Roland, Hoffman Anna, Kiss Albert Adorján, Koncz Attila, Lakatos Ágnes, Lukács Réka, Melles Endre, Oláh Ágota, Pável Hunor Mihály, Podholiczky Rebeka Ráhel, Portik-Cseres Norbert, Szvinyuk Sándor, Törő Bence, Ürmösi-Incze Mária Terézia, Váradi-Czáka Ágnes, Virág Imola
Az együttes több mint kétezerszer lépett már közönség elé Erdély összes nagyvárosában és a szórványvidékeken egyaránt. Több alkalommal vendégszerepelt Magyarországon, de eljutott a tásulat Ausztria, Németország, Szlovákia, Svájc, Olaszország, Portugália, Lengyelország, Finnország, Görögország városaiba és fesztiváljaira, de megfordult az oroszországi Novoszibirszkben és az Egyesült Királyságban is.
Alkotók:
Előadások:
- 2020. február 11. kedd 18:00 - Petőfi Színház - Bérleten kívüli