Hírek - 2021. május 5.Folytatjuk! - Római karnevál

A közönség és a társulat nagy örömére a Római karnevál című színpadi játékkal május 13-án este hét órakor folytatja az idei szezonját a Soproni Petőfi Színház. Pataki András rendezésében a szereplőgárda sikeres és emlékezetes utat járt be. A produkció látható volt Zentán, az Esztergomi Várszínház ezzel a Hubay Miklós művel nyitotta meg a tavalyi szezonját. Díszelőadásként a darab meghívást kapott a Magyar Színházak XXXII. Kisvárdai Fesztiváljára. A rangos szakmai találkozón Farkas Ibolya Margit megformálásáért a zsűri színészi nagydíját érdemelte ki, Kárp György pedig életműdíjat vehetett át. Az igaz történet alapján készült történetet regisztráció után tekinthetik meg a bérletes és jegyet váltott nézők a Liszt Ferenc Kulturális Központban kamara körülmények között. Részletek, háttér itt.

Az előadás a Soproni Petőfi Színház, a Zentai Magyar Kamaraszínház és a marosvásárhelyi Spectrum Színház koprodukciójában jött létre. Pataki András Jászai-díjas rendező a méltatlanul meghurcolt, elfeledett Lánczy Margit előtt tiszteleg az előadással, azzal a nem titkolt szándékkal, hogy emlékezni kell a kommunizmus bűneire, a tönkretett életekre, az akkori koncepciós perekre. A rendező mindemellett a darabválasztással Farkas Ibolyát köszönti, aki az elmúlt években Sopronban emlékezetes alakítást nyújtott az Őszi szonáta előadásban.

Pataki András a Római karnevállal egyúttal olyan kérdésekre is szeretné felhívni a figyelmet, miként lehet hivatásszerűen az életünket értelemmel megtölteni, illetve hogyan kellene kitartanunk az igazunk mellett. A mű és a mostani adaptáció arról szól, akadnak az életben olyan kompromisszumok, amelyeket nem szabad, nem érdemes megkötni.    

Az előadásban Margitot Farkas Ibolya, az Írót Györffy András (Jászai-díjas), a Direktort Kárp György, Zénót Wischer Johann (Bánffy Miklós-díjas) alakítja. A színművet egy részből álló stúdiószínházi darabként Molnár Anikó dramatizálta, ezt alkalmazta mai színpadra Pataki András, aki az előadás játékterét is kialakította. A jelmez Szélyes Andrea munkája.  

A Római karnevál igaz történet alapján íródott. Hubay Miklós művének főhősét, Lánczy Margitról, a Nemzeti Színház színésznőjéről mintázta, aki 1915-ben végezte el a színiakadémiát, s már 15 évesen fellépett a nemzet teátrumában, amelynek 1944-ig volt a tagja. Játszott az Operában, a Városi Színházban és külföldön. Magyar Szivárvány néven társulatot szervezett, amellyel Olaszországban is fellépett. Több filmben szerepelt, műfordítással is foglalkozott. Intelligenciája a kor színésznői fölé emelte. A kommunista időkben egy koncepciós perben börtönbüntetésre ítélték, majd szabadulása után páholynyitogatóként alkalmazták.

A Páholy színházi magazinunk adása az előadásról nyilatkozatokkal itt: